Europejska Ochrona Zdrowia

Kiedy spotykamy się w gronie rodziny, w kręgu przyjaciół i znajomych często życzymy sobie wzajemnie zdrowia, dużo zdrowia! Zdrowie, czy raczej jego brak, jest nieustającym tematem rozmów, bo to właściwie najważniejsza dla każdego z nas sprawa. Problemy ze zdrowiem nigdy nie wróżą niczego dobrego, tym bardziej im mniej można liczyć na pomoc lekarzy i szpitali.

Tymczasem, jak alarmują sami lekarze – „Polska to chory kraj!” i przekonują, że mamy narodowy kryzys zdrowia, zaś politycy będący obecnie u władzy zdają się tego nie dostrzegać, choć muszą mieć świadomość, że ich próby reformowania służby zdrowia nie tylko nie polepszyły sytuacji, ale ją wręcz pogorszyły.

Dlatego tak bardzo pilne staje się wdrożenie naszego projektu Europejskiej Ochrony Zdrowia. Przypomnę tylko niektóre jego punkty.

Dostępność specjalistów

Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć.

Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej. Nie może być tak, że przyjazd na ostry dyżur do szpitala oznacza wiele godzin czekania, niepewności i bólu.

Jestem mamą małego dziecka i drżę na myśl, że mogę z nim trafić do szpitala. Szpital w Grodzisku jest dla mnie najbliższy, ale nie mam po co jechać tam z dzieckiem. Z dorosłymi pacjentami też jest problem – czekają bardzo długo na pomoc.

Jak dowiedziałam się od wyborców, w sierpniowy weekend w SOR-ze dyżurował jeden przemęczony lekarz. To niedopuszczalne, że w kraju zaczyna brakować lekarzy. Apeluję do Ministra Zdrowia – usiądźmy do stołu i rozwiążmy zarówno problem zachodniego Mazowsza, jak i służby zdrowia w całym kraju. Ratujmy pacjentów – ich życie i zdrowie jest dla nas najważniejsze.

Wyleczalność raka

Co więcej, musimy zadbać o program walki z rakiem i zrównać go z europejskimi standardami. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce musi osiągnąć poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. I będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju, każdej grupy społecznej. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście.

Nas interesuje każdy człowiek, każdy obywatel, bez względu na to gdzie mieszka i na kogo głosuje. Nie ma chorób nieważnych. Nie ma obywateli nieważnych. Tak rozumiemy Polskę. Tak rozumiemy prawdziwą solidarność.

Opieka specjalna

Każdemu kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania. Bo wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia. Takie badanie będzie powtarzane co pięć lat.

Opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem. Czyli przede wszystkim, pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie. W służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii.

Kobieta, która trafia do szpitala ma się przede wszystkim czuć bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy wyposażeni w najlepszy sprzęt i że jest dla nich najważniejsza, a nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem kłótni światopoglądowych.

                                        

Medycyna a nie mity

Jesteśmy za wolnością, więc jeśli ktoś wierzy, że ziemia jest płaska, Elvis Presley żyje, a szczepienia szkodzą, to jego sprawa, niech się tylko trzyma z daleka od leczenia ludzi.

Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro oraz wprowadzimy powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre.

Solidarność

Będzie też pakiet dla osób z niepełnosprawnościami. Oni potrafią wiele zdziałać, trzeba im to tylko umożliwić. To też jest miejsce na prawdziwą, nie odświętną solidarność. Pakiet to między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku. I znowu kluczowa będzie tu dostępność. Bez różnicy na region i status materialny. Leki i wyroby medyczne za darmo, to też musi być standard. Chcę też powiedzieć opiekunom osób z niepełnosprawnościami: wiecie jak was szanujemy, wasze postulaty będą dla nas absolutnym priorytetem.

To tylko zarys tego, co zamierzamy zrobić ze służbą zdrowia. Do dopracowania programu zaangażujemy Polki i Polaków. Chcemy uzdrowić Polskę z Wami i dla Was.

Kinga Gajewska
Poseł na Sejm RP

No Comments Yet

Comments are closed

Redakcja

redakcja@miastaiogrody.pl

Wydawca

stowarzyszenie@miastaiogrody.pl

Składki i darowizny

 38116022020000000367219228 MBank