Mazowsze Tour

Bitwa Warszawska 1920

Uczestniczyłem w wyjątkowym wydarzeniu. Był to wyścig kolarski Mazowsze Tour Bitwa Warszawska 1920 o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Od 16 do 18 sierpnia 2019 kolarze podążali szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

To już 99 rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Wyścig podążał szlakiem miejsc, w których toczyły się walki. Trasa wiodła zatem przez Radzymin, Nieporęt, Legionowo, Wieliszew, Serock, Nasielsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk oraz Płock.

Udział w wyścigu wzięli nie tylko zawodowi kolarze, ale także amatorzy, młodzież i dzieci. Dla każdej kategorii wiekowej zaplanowano inny dystans. Zawodnikom kibicował marszałek Adam Struzik. Do Radzymina przybył także prezydent Bronisław Komorowski. Obecni byli również znani polscy kolarze – Tadeusz Mytnik i Leszek Michalak.

16 sierpnia rozegrano wyścig główny. Elita, kolarze do lat 23 i w kategorii Masters rywalizowali na trasie z Radzymina do Płocka o długości 200 kilometrów. Juniorzy, kobiety i amatorzy przejechali o połowę krótszy dystans z Radzymina do Twierdzy Modlin. Drugiego dnia zawodów rozegrano kryterium na Torze Modlin – okrążenie o długości 3,3 kilometra. Ostatniego dnia wyścigu kolarze ścigali się w kryterium ulicznym w Legionowie. Runda dookoła Areny Legionowo liczyła niecałe 2 kilometry. Nie zabrakło też zawodów dla młodszych kategorii wiekowych.

Główną nagrodą dla zwycięzcy wyścigu elity była Skoda Citigo. We wszystkich kategoriach było wiele nagród pieniężnych dla najlepszych zawodników. Pozostali uczestnicy dostali upominki. Miałem przyjemność i zaszczyt razem z organizatorami wręczać nagrody zwycięzcom.

Ten wyścig był tylko preludium przed wielką kolarską imprezą, która odbędzie się za rok w setną rocznicę zwycięstwa Polaków w jednej z najważniejszych bitew w historii Europy. Pomysłodawcę wyścigu Dariusza Banaszka, byłego kolarza i prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, zainspirowała francuska impreza kolarska Paryż-Roubaix, organizowana nieprzerwanie od ponad stu lat.

Jako mieszkaniec okolic Warszawy mogę tylko pogratulować inicjatywy i świetnej roboty organizatorowi Dariuszowi Banaszkowi oraz podziękować samorządowcom, strażnikom miejskim, policji, służbie zdrowia, straży pożarnej i wszystkim, którzy wspomogli Darka w tym trudnym przedsięwzięciu.

Czekamy na kolejny Tour w następnym roku!

Artur Kołosowski

generał brygady,

profesor wizytujący w Wojskowej Akademii Technicznej

No Comments Yet

Comments are closed

Redakcja

redakcja@miastaiogrody.pl

Wydawca

stowarzyszenie@miastaiogrody.pl

Składki i darowizny

 38116022020000000367219228 MBank