Co w numerze 3

Numer 3 rozpoczynamy smutną refleksją ze stycznia – relacją z uroczystości pożegnania prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Zachęcamy do przeczytania tego tekstu – na miejscu wyglądało to naprawdę inaczej niż w przekazach medialnych.

Dość trudny – ale przecież mocno niepokojący tekst dotyczący powojennych zaszłości własnościowych majątku rodziny Grocholskich – i ich możliwych skutków dla mieszkańców gmin Raszyn oraz Michałowice, powinien zainteresować wszystkich. Ostateczne rozstrzygnięcie prawnych kontrowersji może stać się bowiem kluczem do rozwiązywania ewentualnych kolejnych tego typu problemów.

Również niepokojące i kontrowersyjne – choć w  zupełnie innym wymiarze – jest pytanie autorki kolejnego tekstu rozważającej możliwości sąsiedzkiego dyscyplinowania osób naruszających zasady współżycia społecznego. A chodzi w tym przypadku o postawę wobec kwestii środowiska naturalnego i zdrowia. „Czy donoszeniem jest zaproszenie straży miejskiej do ludzi, którzy palą zużytym olejem opałowym? Plastikowymi butelkami?” – Jak sądzicie?

Jedni szkodzą, a drudzy pomagają. Krótko przedstawia się nowe stowarzyszenie z Jaktorowa – może ktoś z okolicy pragnie się przyłączyć?

O samorządach tym razem w aspekcie ciekawego tematu Miast Partnerskich. Rekordzistą jest tu chyba Grodzisk Mazowiecki, współpracujący z aż siedmioma miejscowościami leżącymi w Unii Europejskiej. Będziemy ten temat kontynuować, dowiadując się interesujących szczegółów.

Piszemy dalej o wyborach do Parlamentu Europejskiego – tym razem krótki tekst o podstawowych zasadach wyborczych. Przy okazji zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym – I AM EUROPE na Instagramie, w którym nagrodą jest wycieczka na dni otwarte Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Przypominamy też kalendarium wydarzeń wiosny i lata 1989, związanych z obradami Okrągłego Stołu i ostatecznym powrotem Polski do Europy.

Interesując się dalej perspektywami na odzyskanie wolnego od zanieczyszczeń powietrza, na kolejnych stronach przedstawiamy ciekawy program rozwoju polskiej energetyki w oparciu o Odnawialne Źródła Energii. Musimy jedynie skutecznie przekonać rząd do takiej polityki energetycznej, w której OZE zastąpią kiedyś całkowicie spalanie węgla kamiennego i brunatnego.

Odnawialną energię w naszych domach stosować można już teraz – głównie ogniwa fotowoltaiczne i pompy cieplne, o czym przekonuje specjalista-praktyk z Baranowa.

Para Holendrów, których historię przeprowadzki do Polski opisaliśmy w poprzednim numerze, obchodziła pierwsze Święta Bożego Narodzenia w nowym miejscu. I znowu zdziwienia – tym razem głównie skalą świętowania. Rodzinnymi tłumami, obfitością potraw, śpiewaniem pieśni – ale też pokazami laserów zamiast fajewerków w Grodzisku Mazowieckim. W Holandii fajerwerki również budzą wiele kontrowersji.

Jak zwykle przedstawiamy kalendarium wybranych wydarzeń kulturalnych na marzec i jak zwykle zapraszamy na wycieczkę. Tym razem namawiamy do odwiedzenia Stawiska – muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. To istotny element podkowiańskiego Genius Loci – a w pewnym sensie też całego obszaru objętego wpływem kolejki WKD, której zamysł powstał w głowie ojca Anny, Stanisława Lilpopa jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Zapraszamy do czytania magazynu, czy to na papierze, czy w formie cyfrowej, dostępnej na tej stronie – www.miastaiogrody.pl.

Zachęcamy do kontaktu z nami przy pomocy poczty elektronicznej na adres: redakcja@miastaiogrody.pl.

Piszcie i komentujcie, jeśli macie coś do dodania do naszych tekstów. Piszcie, jeśli się z nimi nie zgadzacie. Piszcie, jeśli znacie temat na temat waszej okolicy, którym warto się zająć. Piszcie krytycznie (czasem jednak pochwalcie :)) – czekamy na wiadomości od was!
Odwiedzajcie i komentujcie też na Facebook’u – Miasta i Ogrody.

Redakcja

No Comments Yet

Comments are closed

Redakcja

redakcja@miastaiogrody.pl

Wydawca

stowarzyszenie@miastaiogrody.pl

Składki i darowizny

 38116022020000000367219228 MBank