Od Redakcji / Nr1

Tematem jesieni 2018 były wybory samorządowe. Interesowaliśmy się kampanią wyborczą, wynikami i programami zwycięzców. Nowe zespoły zarządzające pracą gmin i powiatów wdrożyły się już do pracy i czekamy na dowody poważnego traktowania obietnic. Ten wyborczy wątek kończymy relacją z kampanii w gminie Baranów.

Dla wielu, głównie młodych, ludzi w całej Polsce największym wydarzeniem stycznia jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest to więc pierwszy temat obecnego numeru. Zamieszczamy relację ze sztabu WOŚP w Podkowie Leśnej, zilustrowaną sympatycznymi zdjęciami.

Zabójstwo prezydenta Adamowicza w Gdańsku początkowo wydawało się też śmiertelnym ciosem w samą Orkiestrę, ale ostatecznie Jurek Owsiak potwierdził, że będzie ona grała do końca świata (albo o jeden dzień dłużej).

Polska ma Orkiestrę, a Milanówek ma Nową Drogę, stowarzyszenie zachęcające mieszkańców do obywatelskiej aktywności, jak na przykład prozaiczne sprzątanie trawników i sadzenie drzew podczas Dnia Ziemi – i wiele innych. Przyłączycie się?

Mówiąc o stowarzyszeniach – czy wiedzieliście, że w Polsce działa około 90 tysięcy stowarzyszeń? Warto dowiedzieć się więcej o tak zwanym trzecim sektorze i społeczeństwie obywatelskim.

Mieszkańcy Milanówka – ale nie tylko oni – żywo interesują się projektem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Z naszego artykułu na ten temat wynika, że wątpliwości i pytań więcej przybywa, niż ubywa. Czy CPK to rzeczywiście tajemniczy pies Baskervill’ów?

Obywatelski sprzeciw i protesty wobec źle zaplanowanych i szkodliwych dla mieszkańców inwestycji udają się, kiedy jest prawdziwa determinacja dla wspólnego działania – tak stało się z realizacją obwodnicy Raszyna i przejazdem drogą ekspresową przez Sękocin.

W dziale Polityka rozpoczynamy serię artykułów związanych ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na początek prezentujemy podstawowe informacje czym jest w istocie Parlament Europejski, w którym współpracuje ponad 700 polityków, reprezentujących ponad 500 milionów obywateli Unii Europejskiej. Będziemy ten wątek kontynuować, przedstawiając z jednej strony konkretne przykładu wkładu Funduszy Europejskich w podnoszenie standardu życia mieszkańców naszego regionu – a z drugiej kalendarz wyborczy najbliższej kampanii.

A co do kalendarium – w tym roku mija 30 lat od wydarzeń, które doprowadziły do wymuszonych przez Solidarność niemal wolnych wyborów, ostatecznego przywrócenia systemu demokratycznego w Polsce i naszego powrotu ze Wschodu do Europy.

Dzisiaj Europa jest naszym wspólnym domem, w którym dowolnie i bez przeszkód można wybrać sobie miejsce zamieszkania – poczytajcie o parze Holendrów, którzy właśnie przenieśli się na wieś pod Grodziskiem.

Pół wieku temu w Podkowie Leśnej odbywały się słynne na całą Polskę Msze beatowe. Podkowa właśnie przypomniała postać księdza Leona Kantorskiego – inicjatora tych mszy.

Z okazji setnej rocznicy jego urodzin odbyła się znowu msza beatowa i ukazała książka ze wspomnieniami mieszkańców.

Zimą ciągle aktualny jest temat smogu, za jego główną przyczynę uważamy spalanie niskiej jakości węgla w kiepskich kotłach i piecach.

A kominki? Czy palenie drewnem może powodować smog? Może, przeczytajcie kilka statystyk i kilka wskazówek co i jak palić, aby zanieczyszczenie powietrza ograniczyć. A w ogóle to warto pomyśleć o OZE – Odnawialnych Źródłach Energii. W następnym numerze napiszemy o takich opcjach.

Na koniec rzecz o mądrym inwestowaniu – nie na giełdzie, ale we własnym domu. Inwestujmy w nasze dzieci, poświęcając im to co mamy najcenniejszego – swój czas. Namawia do tego psycholog, która na co dzień obserwuje skutki niedostatku takich działań.

Dodatkowo mamy kalendarium kulturalne na luty i zaproszenie na biegówki w lasy okolic Grodziska.

Redakcja

Redakcja

redakcja@miastaiogrody.pl

Wydawca

stowarzyszenie@miastaiogrody.pl

Składki i darowizny

 38116022020000000367219228 MBank