Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

WOŚP 2019 - Prezydent Paweł Adamowicz
WOŚP 2019 – Prezydent Paweł Adamowicz R.I.P

Jesteśmy wstrząśnięci dramatem, jaki zdarzył się w Gdańsku podczas finału WOŚP i śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza. Poruszyła nas emocjonalna decyzja Jurka Owsiaka o rezygnacji z przewodzenia WOŚP, cieszymy się ze zmiany tej decyzji. Podobnie jak tysiące Polaków, deklarujemy, że będziemy wspierać jego i jego Orkiestrę do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W roku 2019 celem WOŚP  jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, aby pomóc  placówkom z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takimi, które pomagają najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś około 50 takich szpitali, w których bardzo ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie. Łatwiej wtedy personelowi medycznemu  diagnozować i leczyć chore dzieci.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 27. Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2019 roku. W całym kraju około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu poza Polską  uczestniczyło w zbiórce pieniędzy.

Dzień w sztabie WOŚP Podkowa Leśna

Dzień w każdym sztabie zaczynał się jednocześnie i od razu ruszał z kopyta. W sztabie w Podkowie Leśnej było jak w ulu: jedni wchodzili, drudzy wychodzili, ci przysiadali, aby coś przygotować, tamci szykowali stoły, nosili krzesła, układali gadżety, broszurki i plakaty… Wszystko było nowe, kolorowe i wesołe. Wszyscy byli uśmiechnięci i pełni zapału. Po przygotowaniu stanowisk sztabowych przystąpiono do układania materiałów dla wolontariuszy.

Sztab WOŚP Podkowa Leśna
Sztab WOŚP Podkowa Leśna

Każdy kwestujący został wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem i nazwiskiem na smyczce ufundowanej przez Play, dostawał tekturowe, kolorowe pudełko, które sam musiał złożyć i zalepić banderolami. Dostawali też „kominy” na głowę i szyję oraz nieprzemakalne worki z logo WOŚP. Odprawa wolontariuszy trwała dość długo, bo każdy musiał wysłuchać instrukcji, podpisać pobranie materiałów i poskładać je wszystkie.

Wybiegali zazwyczaj parami i rozpoczynali ciężką pracę na ulicach, przeważnie na mokrym i wietrznym powietrzu. Aura nie była sprzyjająca, zimno i deszczowo, a więc na ulicach niewielu ludzi, a do tego handel nie pracował, więc tym więcej pracy mieli kwestujący wolontariusze.

Wolontariusze i strażacy

W tym czasie w sztabie trwały przygotowania do przyjęcia powracających wolontariuszy z zebranymi pieniędzmi,  a więc ustawiano pudełka na banknoty i bilon, wypisywano dyplomy z podziękowaniami, a specjalna grupa jednocześnie organizowała aukcję wartościowych przedmiotów otrzymanych od darczyńców. Orkiestra szykowała instrumenty, a w niektórych sztabach straż pożarna przygotowywała się do pokazów.

W Podkowie Leśnej OSP z Żółwina przygotowała nie tylko pokaz  cięcia samochodu, ale częstowała też wspaniałą grochówką i zrobiła licytację na przewóz dzieci po mieście samochodem strażackim na sygnale.

Strażacy częstują grochówką - WOŚP Podkowa Leśna
Strażacy częstują grochówką – WOŚP Podkowa Leśna

Po paru godzinach wreszcie zaczęli zjawiać się wolontariusze z pełnymi pudełkami i wtedy nastąpił najważniejszy etap, przekazywanie zebranych pieniędzy.

Wolontariusze zmarznięci i zmęczeni posilali się skromnym poczęstunkiem i gorącym napojem, a w tym czasie członkowie obsługi sztabu w ich obecności  rozpieczętowywali i otwierali pudełka, oraz wspólnie liczyli pieniądze.

Po zapisaniu kwoty i podpisaniu listy wolontariusze otrzymywali podziękowania ze wpisaną uzbieraną kwotą i ich rola już się kończyła. Mogli iść posłuchać muzyki albo przyglądać się licytacji na aukcji. Praca w sztabie trwała nieprzerwanie, aż ostatnia dwójka wróciła z kwestowania.

Orkiestra gra!

A było też co oglądać i czego posłuchać. Najpierw wystąpił teatrzyk przedszkolny z Podkowy Leśnej i w uroczej scenerii przedstawił muzyczne widowisko: Dziewczynka z zapałkami. Następnie miał miejsce pokaz tańca Flamenco Amatorskiego Zespołu Tańca Flamenco „AMAYA”, a potem był występ Pana Marka Majewskiego, który zaśpiewał wzruszające i refleksyjne utwory, zdobywając wielkie brawa na stojąco.

Aukcja WOŚP w Podkowie Leśnej, prowadzą Andrzej Precgis oraz Paweł Włoczewski
Aukcja WOŚP w Podkowie Leśnej, prowadzą Andrzej Precgis oraz Paweł Włoczewski

Aukcję w Podkowie Leśnej, jak od lat, prowadził wspaniały aktor Pan Andrzej Precigs wraz z szefem Sztabu Panem Pawłem Włoczewskim. Wiele wystawianych przedmiotów, od obrazów, książek i ceramiki artystycznej, aż do biżuterii i biletów na spektakle wzbudziło wielkie zainteresowanie, toteż licytacja przebiegała w atmosferze burzliwej i pełnej emocji. Z samej aukcji do kasy WOŚP wpłynęło ponad 9800 zł.

Rezultaty

Nie dotarły do nas, zapracowanych przy zamykaniu zbiórki, żadne informacje z Gdańska. W dobrych nastrojach i poczuciu spełnionego obowiązku podliczaliśmy rezultaty akcji.

Liczenie trwało jeszcze do późnych godzin wieczornych, a po zliczeniu i posegregowaniu monet i banknotów, po spisaniu wszystkich kwot i podpisaniu protokołu trzeba było wszystko pochować do bezpiecznych kopert i posprzątać.

Rozliczanie zbiórki WOŚP
Rozliczanie zbiórki WOŚP

Zbiórka w Podkowie Leśnej zamknęła się kwotą –  27 000 zł, a w Grodzisku Mazowieckim – 147 400 zł.

tekst i fotografie: Ewa Śnieżek, ES

Redakcja

redakcja@miastaiogrody.pl

Wydawca

stowarzyszenie@miastaiogrody.pl

Składki i darowizny

 38116022020000000367219228 MBank